MUZEUM WINA W PENAFIEL

Podróżując przez Hiszpanię warto rozejrzeć się jakie muzea będziemy mijać i zapamiętć dokładnie, te których absolutnie nie powinniśmy przegapić. Niezmiennie, urzeka mnie w hiszpańskiej architekturze połączenie starego z nowym, ich wielki szacunek dla tego co historyczne i odwaga w używaniu tego co nowoczesne. Efekty osiągają idealne. W najbardziej znanym z zamków z regionu Kastylia i Leon w Penafiel ma swoją siedzibę niewielkie muzeum wina, które odwiedziliśmy.

Niewielkie ale stylowe i warte odwiedzenia. Można zwiedzić samo muzeum, lub muzeum w opcji ze zwiedzaniem zamku czy bodegi do wyboru z czterech, które z nim współpracują. My wybraliśmy muzeum z zamkiem, bo bardzo chcieliśmy zobaczyć Bodegę Protos, a na nic innego juz nie starczało czasu.

Tuż przy wejściu znajduje sie ekspozycja, poświęcona pamięci zasłużonych dla regionu  winarzy, przybierając najlepszą z możliwych form, czyli formę butelki wina. Na zwiedzenie zaplanujcie sobie minimum godzinę. Jest tu do obejrzenia sporo starych przedmiotów i poglądowych planszy. Kilka interaktywnych esksponatów i dużo starania, żeby było dla zwiedzających ciekawie.

Wszystko w muzeum jest opisane jedynie w języku hiszpańskim i momentami bardzo brakowało angielskich tłumaczeń. Nie przeszkodziło nam to jednak w świetnej zabawie polegającej na wąchaniu i zgadywaniu aromatów, które można wyczuć w winie. Rywalizacja damsko-męska była zaciekła, niestety tym razem przegrałam i to bardzo. Niekwestionowanym „nosem” naszego domu został Bernard.

Muzeum mieści się na dole zamku, który koniecznie trzeba zwiedzić,  zwłaszcza dla niesamowitych widoków rozciągających się z góry na okolicę.

Tuż u stop zamku mieści się Bodega Protos, która byla naszym kolejnym punktem wycieczki, z góry wyglądała świetnie 🙂

Dla zainteresownych adres i link do strony muzeum:

Castillo de Peñafiel
47.300 Peñafiel
Teléfono: +34 983 881 199 – Fax: +34 983 880 060
museodelvino@dip-valladolid.es

http://www.provinciadevalladolid.com/es/enoturismo-gastronomia/museo-provincial-vino

Kasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *